Sprzedaż mieszkania

Sprzedaż mieszkania a zwrot bonifikaty

Bonifikata to znaczna obniżka ceny mieszkania oferowana lokatorom w przypadku wykupu mieszkania komunalnego na własność. Gdy będziemy chcieli szybko sprzedać takie mieszkaniem, to jesteśmy zobowiązani zwrócić gminie kwotę w wysokości udzielonego rabatu. W pewnych przypadkach jesteśmy jednak zwolnieni z obowiązku rozliczenia się z poprzednim właścicielem mieszkania.

Gmina, która jest właścicielem lokalu komunalnego, może sprzedać mieszkanie na preferencyjnych warunkach zamieszkującym je lokatorom. Lokal można zazwyczaj wykupić za cenę znacznie niższą niż wartość rynkowa mieszkania. Bonifikata może wynieść nawet 90%, dlatego może to być bardzo atrakcyjne rozwiązanie i łatwy sposób na nabycie własnego mieszkania. Szczególnie jeśli zamierzamy w nim dalej mieszkać, przed dłuższy czas. W takim przypadku mieszkanie wyceniane np. na 400 tys. złotych będziemy mogli nabyć 40 tys. złotych. To kwota stanowiąca wysokość minimalnego wkładu własnego w przypadku kupna nieruchomości na normalnych zasadach z wykorzystaniem kredytu hipotecznego.

Wysokość bonifikaty może zależeć między innymi od okresu zamieszkiwania w danym lokalu, stanu technicznego nieruchomości, czy sposobu zapłaty za wykup. Zasady wykupu mieszkania są ustalane indywidualnie.

Przeniesienie prawa własności odbywa się w formie aktu notarialnego. Jeśli dla lokalu nie była wcześniej prowadzona księga wieczysta, to po transakcji jest ona zakładana i wpisywany jest do niej nowy właściciel. Od tego momentu osoba, która wykupiła mieszkanie, posiada pełne prawa do dysponowania nim.

Sprzedaż mieszkania z bonifikatą

Wykupione mieszkanie komunalne można odsprzedać. Jednak jeśli przeprowadzimy taką transakcję w ciągu pięciu lat od momentu jej wykupienia, to musimy zwrócić gminie wysokość naliczonej bonifikaty.

Kiedy nie będziemy musieli zwracać bonifikaty?

Przyznanej przez gminę bonifikaty nie będziemy musieli zwracać, jeśli środki pochodzące ze sprzedaży mieszkania, przeznaczymy na zakup innej nieruchomości mieszkalnej, na przykład większego mieszkania lub położonego w atrakcyjniejszej lokalizacji. Na zakup nowego mieszkania mamy 12 miesięcy od dnia sprzedaży wykupionego wcześniej lokalu.

Po roku od sprzedaży gmina zwróci się do nas z prośbą o wyjaśnienie, jednak po udokumentowaniu zakupu nowego mieszkania, nie będzie od nas wymagać zwrotu pieniędzy.

Bonifikaty nie będziemy musieli również zwracać, jeśli sprzedamy mieszkanie bliskiej nam osobie, na przykład naszym dzieciom.

Co w przypadku, gdy nowe mieszkanie będzie tańsze?

Jeśli cena nowego mieszkania będzie niższa niż cena sprzedaży poprzedniej nieruchomości, to jesteśmy zobowiązani dokonać proporcjonalnego zwrotu bonifikaty. W praktyce transakcje takie są rzadkością i mogą wystąpić w sytuacji chęci zamiany dużego mieszkania na mniejsze.

W takiej sytuacji warto się zastanowić, czy lepszym rozwiązaniem będzie dla nas szybka zamiana mieszkań z koniecznością zwrotu części środków, czy warto będzie jednak poczekać do zakończenia pięcioletniego okresu karencji.

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *