Odbiór techniczny mieszkania lub domu, przed przekazaniem nieruchomości przez dewelopera to właściwy moment na zgłaszanie wszelkich usterek. Odbiór techniczny możemy przeprowadzić samodzielnie lub z pomocą specjalisty. Warto jednak pamiętać, że przepisy budowlane regulują sposób wykonania określonych pomiarów i zastosowanie innej metody może być podstawą do podważenia zgłoszenia.
Deweloperzy coraz częściej budują w dużym pośpiechu i oddawane przez nie nieruchomości nie są wolne od wad. Co prawda usterki dotyczące konstrukcji budynku w ramach rękojmi możemy zgłaszać przez 5 lat, to jednak niedociągnięcia dotyczące wykończenie nieruchomości powinniśmy zgłosić jeszcze przed jej odebraniem. Deweloper jest zobowiązany je usunąć, zanim jeszcze przystąpimy do wykańczania mieszkania lub domu.
Weryfikacja stanu nieruchomości ze szczegółami zawartymi w umowie
Odbiór techniczny warto przeprowadzić w obecności innej osoby, która bez dodatkowych emocji będzie mogła doglądnąć całe mieszkanie i wskazać niedociągnięcia. W tym przypadku nie warto przymykać oka na rzeczy wykonane niezgodnie ze sztuką lub zapisami zawartymi w umowie. Nie możemy ulegać presji ze strony dewelopera, a w szczegółowym protokole musimy określić terminy usunięcia poszczególnych wad.
Jeśli nie znamy się na prawie budowlanym, nie mamy wcześniej zdobytego doświadczenia, odpowiednich narzędzi do przeprowadzenia odbioru technicznego, warto wynająć specjalistę. Oprócz wiedzy i doświadczenia dysponuje on również specjalistycznym sprzętem takim, jak mierniki czy kamera termowizyjna, które pomogą w sprawdzeniu konstrukcji i instalacji.
Odbiór techniczny nieruchomości – na co zwrócić uwagę?
Jeśli zdecydujemy się na samodzielne przeprowadzenie odbioru technicznego, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów.
- Powinniśmy zweryfikować, czy układ pomieszczeń zgadza się z planem załączonym do umowy, czy ich powierzchnia jest zgodna z danymi przekazanymi przez dewelopera oraz, czy drzwi i okna zostały wykonane we właściwym miejscu.
- Kolejnym krokiem jest sprawdzenie, czy ściany stykają się pod kątem prostym (jeśli tak było w projekcie), czy trzymają pion oraz, czy jest na nich równo położony tynk.
- Musimy dokładnie sprawdzić, czy na ścianach, sufitach i podłogach nie są widoczne plamy, mogące świadczyć o zawilgoceniu konstrukcji, które może prowadzić do pojawienia się pleśni i grzybów.
- Usterki często pojawiają się w przypadku okien. Musimy zweryfikować, czy są one osadzone i wyregulowane prawidłowo, czy na stolarce okiennej nie ma rys, pęknięć, lub zabrudzeń. Koniecznie należy sprawdzić, czy na szybach nie ma rys i ubytków oraz, czy okna są szczelne i zostały prawidłowo zamontowane parapety. Podobnie powinniśmy sprawdzić drzwi wewnętrzne, jeśli umowa zakładała ich montaż przez dewelopera.
- Jeśli drzwi zewnętrzne miały być antywłamaniowe, to powinniśmy dostać do nich atest i kartę gwarancyjną.
- Musimy sprawdzić, czy kaloryfery zostały zamontowane w miejscach przewidzianych na planie, a także czy zostały zainstalowane odpowiednie zawory i nie ma z nich wycieków.
- Należy sprawdzić, czy zostały zainstalowane wszystkie gniazdka, szczególnie jeśli wcześniej uzgadnialiśmy z deweloperem zmiany w instalacji. Konieczne jest sprawdzenie, czy we wszystkich gniazdkach jest prąd i czy włączniki zostały zainstalowane we właściwy sposób. W tym celu przyda nam się oprawka z żarówką, którą będziemy mogli podłączyć do wyprowadzonych przewodów.
- Musimy się upewnić, czy do mieszkania doprowadzony jest światłowód oraz instalacje pozwalające na odbiór telewizji naziemnej, kablowej, a także radia oraz telewizji satelitarnej. Niestety na tym etapie będzie nam trudno sprawdzić poprawność wykonania instalacji.
- Na balkonach powinniśmy sprawdzić, czy mają one właściwy spadek umożliwiający odprowadzenie wody i czy balustrady zostały zamontowane solidnie i nie są uszkodzone.
- Upewnijmy się, że instalacja wodna i kanalizacyjna zostały wyprowadzone we właściwym miejscu, co umożliwi nam aranżacje pomieszczeń zgodnie z planem, oraz czy wentylacja działa i jest wydajna.
Przed przystąpieniem do odbioru technicznego warto dokładnie sprawdzić zapisy w umowie, aby mieć pewność, do czego zobowiązał się deweloper. Warto również poznać najważniejsze kwestie związane z normami budowlanymi i warunkami technicznymi, jakie powinien spełniać lokal. Dzięki temu łatwiej będzie nam zweryfikować jakość wykonanych prac i wykryć ewentualne błędy.